Projekty NCN oraz MEiN
Projekt Ministra Nauki w zakresie wsparcia w roku 2024/2025 procesu kształcenia studentów-sportowców, mającego na celu umożliwienie realizowanie równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej w ciągu całego roku akademickiego.
Wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnia nasza realizuje projekt „Narodowa Reprezentacja Akademicka”. Jego celem jest pogodzenie równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje on dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dedykowanych studentom-sportowcom będącym w trakcie kariery sportowej. Program zajęć realizowany jest w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta-sportowca.
Projekt naukowy SKN/SP/570048/2023 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kwota dofinansowania 1 000 000,00 zł, termin realizacji: 2024-2027, kierownik: dr Justyna Kuśmierczyk
"Trening w warunkach hipoksji normobarycznej jako czynnik wspomagający farmakoterapię depresji"
Depresja to choroba występująca powszechnie na całym świecie, na którą według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia cierpi 3,8% światowej populacji, w tym 5% dorosłych (4% mężczyzn i 6% kobiet), zatem dotyka ona dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn. U pacjentów chorujących na depresję występują takie objawy jak: spadek nastroju, brak zainteresowań i odczuwania przyjemności, spadek energii, poczucia własnej wartości, zaburzenia snu i apetytu, obwinianie się za wszelakie niepowodzenia. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia koncentracji czy lęk, a objawy te mogą mieć różne nasilenie. Co więcej, depresja jest uznawana za czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób somatycznych, takich jak zaburzenia sercowo-naczyniowe, cukrzyca typu 2, choroby neurodegeneracyjne, co sprawia, że koszty leczenia jej i jej skutków stale rosną.
Projekt naukowy SKN/SP/570048/2023 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kwota dofinansowania 50 250,00 zł, termin realizacji 2023-2024, kierownik dr hab. Tomasz Pałka, prof. AWF w ramach programu Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje
„Wpływ treningu fizycznego w hipoksji normobarycznej na zaburzenia równowagi prooksydacyjno – antyoksydacyjnej oraz stopień uszkodzenia jelit u młodych nietrenujących mężczyzn”
Trening w warunkach hipoksji stał się̨ powszechnie stosowaną metodą w celu poprawy efektywności tradycyjnych form treningowych. Pierwszą formą treningu wysokogórskiego były obozy organizowane na poziomie 1500-2500m. Sportowcy przez cały okres trwania obozu przebywali i trenowali na tej samej wysokości- model „live high- train high” (LHTH). Aktualnie dzięki możliwości tworzenia sztucznych warunków wysokogórskich za pomocą normobarycznych pomieszczeń́ hipoksyjnych zostały opracowane nowe modele treningowe: „live high- train low” (LHTL) i „live low- train high” (LLTH). Bazują̨ one na wykonywaniu treningu lub przebywaniu w warunkach hipoksji normobarycznej na symulowanej wysokości 2000-3000m. Stałe przebywanie na dużej wysokości w modelu LHTH utrudniało utrzymanie intensywności treningowej i niosło za sobą ryzyko spodku formy po powrocie do warunków normoksji. Wykorzystanie hipoksyjnych pomieszczeń eliminuje te ograniczenia, dlatego też w projekcie zostaną wykorzystane modele LHTL i LLTH.
- Projekt naukowy SKN/SP/569101/2023 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Projekt naukowy SKN/SP/570683/2023 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Projekt naukowy SKN/SP/602573/2024 finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Projekt badawczy NdS-II/SP/0512/2023/01
- Projekt badawczy NdS-II/SP/0368/2023/01
- Program Doskonała Nauka - Ministerstwo Edukacji i Nauki Umowa nr DNK/SP/466501/2020